Fiziksel Aktivite Öfke Kontrol Becerisini Arttırmaktadır

img

Öfke, doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen doğal, evrensel ve duygusal bir tepkidir.

Öfke kontrolü kaliteli bir yaşam sürmek amacıyla kişi için önem arz etmektedir. Öfke kontrolündeki temel amaç; şiddet duygusuna, saldırganlığa, şiddete dönüşmeden öfkeyi bir pozitif enerji kaynağına dönüştürebilmektir.

Öfke kontrolü, pozitif düşünebilmeyi, yaratıcılığı, güçlü kişiliği ve duygusal zekâyı gerektirir. Spor yapmak öfke konrol becerisinde kullanılan faaliyetlerden biridir. Yapılan psikolojik çalışmalarda spor faaliyetlerinin öfke duygusunun ortaya çıkışını bariz olarak azalttığı görülmektedir. Aynı zamanda kişinin bireysel kontrolünü arttırdığı, problem çözme becerilerini geliştirdiği de görülmüştür.

Öfkenin uygun ve dikkatli şekilde yönetilmesi odaklanmanın sağlanmasına, bilgi işlemenin artırılmasına, karar verme ve uygulama süreci ile eylemlerin control altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Spor yapmak da bu tür eylemlere önemli katkılar sağlamaktadır.

İşlevsiz kullanılan öfke gerilimi arttırmaktadır. Aynı zamanda güveni düşürmektedir ve kişinin kendine dönük algısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı öfkenin kontrol altına alınması kişinin psikolojik ve fiziksel sağlığı açısından oldukça değerlidir.

Araştırmalarda 11-19 yaş grubu Japon erkeklerde judo ve karate yapan, yüzen ve hiç bir sporla uğraşmayan bireylerin öfke düzeyleri ölçülmüştür. Bu araştırma sonucuna göre, özellikle karatenin öfke kontrolü üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında herhangi bir spor faaliyeti ile uğraşan bireylerin spor yapmayanlara oranla öfke kontrolünde daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu açıdan fiziksel aktivitelerin ve sporun öfke kontrol becerisini arttırdığı ve kişinin daha kontrollü olmasını sağladığı birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır.

Eğer siz de öfke konusunda kendinizi frenleyemiyor, daha kontrollü bir taşama adım atmak istiyorsanız, Vamos’un alanında uzman eğitmenleri ile tüm enerjinizi sporla atabilir; öfke kontrolü konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Sporun yanı sıra zihnen rahatlamak ve öfke kontrolü konusunda bir uzmandan destek almak isterseniz de Düş’ün Psikoloji’nin alanında uzman psikologlarına danışabilirsiniz.

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU