Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar

img

Okul hazırlıkları yapılırken her şey yolunda gitse de okulun ilk günlerinde ve ilk haftalarında bazı şeyler ailelerin planladığı gibi olmayabiliyor. Özellikle çocukların ailelerinden ayrılmak istemeyişi ve okula gitmeye karşı tepki göstermesi bazı ailelerin oldukça zor bir dönemden geçmesine neden oluyor. Ancak doğru yaklaşımların belirlenmesi ve sorunun çözümüne dönük analizlerin yapılmasıyla bu dönemi kolayca atlatmak mümkün.

KIZLARDA DA, ERKEKLERDE DE AYNI

Okul reddinin okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile birlikte fiziksel, duygusal, davranışsal bir takım bulguların eşlik ettiği bir durum olduğunu belirten uzmanlar, okula gitmeyi reddeden çocuklarda bu durumun altında yatan nedenin araştırılmasının çocuğa yardımcı olmanın temel şartı olduğunu belirtmektedir.

Okula gitmeyi redden bir çocuk; Okul zamanı geldiğinde okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder. Evden ısrarlı bir şekilde ayrılmak istemez. Yataktan kaldırmak, uyandırmak güçtür.

Bu durum okul çağına gelmiş her 100 çocuktan 1’inde ve okul hayatının herhangi bir döneminde olabilmektedir. Her sosyoekonomik basamakta aynı zamanda erkek ve kız çocuklarda eşit olarak görülmektedir.

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU