Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

img

Çocuğum okula gitmek istemiyor konusu son zamanarda ailelerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Okul hazırlıkları yapılırken her şey yolunda gitse de okulun ilk günlerinde ve ilk haftalarında bazı şeyler ailelerin planladığı gibi olmayabiliyor. Özellikle çocukların ailelerinden ayrılmak istemeyişi ve okula gitmeye karşı tepki göstermesi bazı ailelerin oldukça zor bir dönemden geçmesine neden oluyor. Ancak doğru yaklaşımların belirlenmesi ve sorunun çözümüne dönük analizlerin yapılmasıyla bu dönemi kolayca atlatmak mümkün.

Çocuğun Okula Gitmek İstememesi Kızlarda da Erkeklerde de Aynı

Çocuğun okula gitmek istememesi durumunun okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile birlikte fiziksel, duygusal, davranışsal bir takım bulguların eşlik ettiği bir durum olduğunu belirten uzmanlar, okula gitmeyi reddeden çocuklarda bu durumun altında yatan nedenin araştırılmasının ve sorunun çözülememesi durumunda söz konusu sorun kapsamında çocuk terapisi almanın çocuğa yardımcı olma adına önemli olduğunu belirtmektedir.

Çoçuğumun Okula Gitmek İstemediğini Nasıl Anlarım?

Okula gitmeyi reddeden bir çocuk;

  • Okul zamanı geldiğinde okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder.
  • Evden ısrarlı bir şekilde ayrılmak istemez.
  • Bu gruptaki çocukları yataktan kaldırmak ve uyandırmak güçtür.

Bu durum okul çağına gelmiş her 100 çocuktan 1’inde ve okul hayatının herhangi bir döneminde olabilir. Yapılan araştırmalar, çocuğun okula gitmemesi durumunun her sosyoekonomik basamakta erkek ve kız çocuklarda eşit derecede görüldüğünü ortaya koymuştur.

Düşün Psikoloji Merkezi olarak başta Çocuk ve Ergen Terapisi, Çift ve Aile Terapisi olmak üzere birçok alanda bireylere psikolojik destek veriyoruz. Alanında uzman psikologlarımızın sizlere her konuda destek olması için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU