Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu - DEHB Nedir?

img

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuklarda en sık rastlanan ruhsal bozukluktur. DEHB belirtileri taşıyan çocuklar hiperaktif olabilir ve dürtülerini kontrol edemezler.

Bu çocuklar dikkat gösterme konusunda da ciddi sorunlar yaşayabilirler. Bu davranışları hem okul hem de ev hayatını etkileyebilir.

DEHB hastalığı erkeklerde kızlardan daha yaygın görülür. Genellikle okulun ilk yıllarında, arkadaşları ile sorun yaşamaya başladığı zaman keşfedilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan yetişkinler ise zaman yönetimi, organize olma, hedef belirleme ve bir işi sürdürme konusunda sorun yaşayabilir. Ayrıca ilişkiler, kendine saygı ve bağımlılıkla ilgili problemleri ortaya çıkabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri çocuktan çocuğa değişmekle beraber genellikle bireylerin diğer akranlarına oranla farklı hareket etmelerine neden olan bir rahatsızlıktır.
 • DEHB'li çocuklar sabırsızdırlar ve konsantre olma ve dikkat etme bozukluğu yaygın olarak gösterirler.
 • Bunun yanında diğer DEHB belirtileri olarak unutkan ve düzensiz olmaları, sürekli eşyalarını kaybetmeleri, çok hareket etmeleri, aşırı konuşmaları, sınıfta düzeni bozmaları ve ödevlerini aksatmaları  örnek olarak verilebilir. 
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar çoğu zaman öfkeli, üzgün veya sinirli davranış gösterebilirler. Bu noktada hem ebeveynlerin hem de çocukların bu durumun bir tür rahatsızlık olduğu ve tedavisinin mümkün olduğunu bilmeleri önemlidir. 

Diyelim ki çocuğunuz saydığımız davranışları sergiliyor ise hemen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi yaptırmak gerekir mi? Tabi ki hayır.

Sayılan bu davranış türleri neredeyse her çocukta zaman zaman görülür. Bununla beraber DEHB belirtileri taşıyan çocuklarda bu tarz davranışlara çok sık rastlanır ve bu tür davranışlar artık onların yaşam şekli halini almıştır.

Düşün Psikoloji olarak  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi, tanısı ve tedavisini bütüncül yaklaşım ile ele alıyoruz. DEHB testi, DEHB tanısı ve DEHB tedavisi için lütfen https://www.dusunpsikoloji.com/iletisim sitesi üzerinden bizimle irtibata geçiniz.

dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğa davanırken ebeveynlerin ilk yapması gereken DEHB nedir sorusunu kendilerine sorarak bu hususu tam olarak anlamak, çocuklarının aslında nörolojik bir sorun yaşadığını kabul etmek ve çocuklarına karşı davranışlarında bu hususu her zaman göz önünde bulundurmaktır.

DEHB'li çocuklar çoğunlukla kendi yaşamlarını organize etmekte zorlandıklarından dolayı normal çocuklara oranla daha fazla yönlendirme ve rehberliğe ihtiyaç duyarlar. Bu durum ebeveynleri hem anne baba hem de rehber rolünü aynı anda oynamak zorunda bırakır.

Anne babaların çocuklarını yönlendirirken en çok dikkat etmesi gereken hussus ise onlara karşı kibar ve yardımsever bir uslüpla yaklaşmalarıdır. Sürekli bir şeyleri DEHB belirtileri gösteren çocuğa dikte etmek çocukların sağlıklı büyümesini özellikle de mental açıdan olumsuz etkileyecektir.

Unutmayınız ki DEHB belirtileri taşıyan çocuklar hem kendi hayatlarında hemde okul hayatında kendi akranları tarafından genelde davranışları gereği eleştiriye maruz kalır ve hor görülürler.

Bu noktada anne ve babanın çocuğun her davranışına açık olması ve onları kırmadan, eleştirmeden onların davranışları canı gönülden kabul etmesi DEHB'li çocuklar için oldukça önemlidir.

Her ne kadar anne baba olsakta hepimiz sonuçta insanız ve bir noktada sinirlerimizse hakim olamayabiliriz. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi tavır çocuğa sinirinizi olabildiğince belli etmemektir.

Ayrıca çocuğun sizi kızdıran davranışı DEHB belirtileri taşımasına bağlamanızda çocuğa karşı öfkenizi azaltmanızda yardımcı olacaktır. Unutmayınız ki uzun vadede çocuğunuzu kazanmak istiyorsanız sinir ve öfkenizi kontrol edebilmeli öğrenmelisiniz.

DEHB Hastalığı Semptomları Nasıl Sınıflandırılır?

DEHB hastalığı semptomlar üç kategoride aşağıda belirtildiği gibi sınıflandırılabilir;

Dikkat eksikliği olan DEHB'li bir çocuk:

 • Kolayca dağılabilir
 • Kuralları takip etmez veya görevlerini yerine getirmez.
 • Dinliyor gibi görünür.
 • Dikkat etmez ve hata yapar
 • Günlük işleri unutur
 • Günlük işleri organize etmede sorun yaşar.
 • Oturmayı gerektiren şeyler yapmak hoşuna gitmez.
 • Sık sık birşeyler kaybeder.
 • Hayalcidir.

Hiperaktif olan DEHB'li bir çocuk:

 • Aşırı hareketlidir. Örneğin koşmak veya bir yerlere tırmanmak gibi (Gençler ve yetişkinlerde, bu daha çok huzursuzluk olarak tanımlanır.)
 • Yerinde oturmada güçlük çeker.
 • Çok konuşur.
 • Sorulara birden atlayıp cevap verir.
 • Tehlikeli aktivitelerle uğraşmayı sever.

Dürtüselliği olan DEHB'li bir çocuk:

 • Oyunlarda sırasını beklemede güçlük çeker.
 • Sıklıkla ne söylediğini bilemez.
 • Başkalarına sataşır.

Düşün Psikoloji Merkezi olarak Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olmak üzere birçok alanda psikolojik destek veriyoruz. Alanında uzman psikologlarımızın sizlere her konuda destek olması için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU