Evlilikte Sık Yaşanan Sorunlar

img

Evlilikte Sık Yaşanan Sorunlar Nelerdir? 

Evliliklerde sorunlar genellikle iletişim kaynaklıdır. Eşler evlilikte birbirleriyle daima iletişim içindedir. Bu iletişim, içerisinde çatışmalar ve kavgaları da barındırır. Çiftler evlilikleri boyunca  çatışma ve kavgaların olmayacağını düşünürlerse yanılırlar. Bu durum kaçınılmazdır ve insanın doğasında vardır.

Önemli olan iki insanın bu çatışma ve kavgaları, birbirlerini dinleyerek, karşılıklı iletişim kurarak ve anlayış göstererek içinden çıkılmayacak hale sokmamalarıdır. Çünkü yaygın evlilikte yaşanan sorunlar temelde iletişim kopukluğuna dayanır.

Eşler arası iletişim sorunları; birbirlerini dinlemeyen, ego merkezli davranan, karşılıklı iletişim kurmaktan kaçınan çiftleri ortaya çıkarır. Bu çiftler evliliklerindeki sorunları çoğu zaman kendi aralarında çözmey başaramazlar. Kopma noktasına gelen, uzlaşma sağlamak isteyen ancak bunu kendi aralarında halledemeyen çiftler terapi ortamında bir uzman psikolog yardımıyla evliliklerini kurtarmaya çalışmalıdırlar.

Uzman yardımı ve terapi ortamı evliliğindeki sorunları gerçekten çözmek isteyen ve evliliğini kurtarmak isteyen çiftler için çoğu zaman faydalı olur.

Düş'ün Psikoloji olarak Çift ve Evlilik Terapisi alanında hizmet veriyoruz. Hizmetlerimiz faydalanmak için lütfen https://www.dusunpsikoloji.com/ sayfası üzerinden bizimle irtibata geçiniz. 

Çiftler genellikle kendilerini anlatamamaktan ya da karşı tarafın kendisini anlamadığından yakınırlar. Genel tutumları karşı tarafı suçlayıcı, zorlayıcı, anlayışsız biçimdedir. Bu da evlilikte yaşanan sorunlar arasında yer alan, çiftlerin birbirleriyle vakit geçirmeyi bilememeyi, birbirlerine nasıl davranacakları konusunda emin olamama ve dolayısıyla dinleyememe belki anlayamama gibi sorunları istemsizce beraberinde getirir. 

Evlilikte sık yaşanılan sorunlar

Evlilikte Eşler Arası İletişim Sorunları

Evliliklerde sorunlar, genellikle çiftlerin evliliği, beraber yürünecek bir yol olmaktan çıkararak güç savaşına döndürülmesinden kaynaklanır. Çiftler birbirlerine egemen olmaya çalışmaktan kaçınmalı, kadın kocasına boyun eğmek zorunda bırakılmamalıdır.

Özellikle erkekler ataerkil tavırlar göstermekten uzak durmalıdırlar. Yaygın evlilik sorunları arasında eşlerin kıskançlık hissiyle birbirlerinin gelişimlerini engellemeye çalışması da yer alır. Oysa eşler birbirlerini desteklemeli ve birbirlerinin başarılarını övünç kaynağı olarak görmelidirler. 

İnsan sevildiğini bilmek isteyen, iyi hissettirilmekten hoşlanan bir varlıktır. Evlilikte tarafların sevgisiz kalması farklı olumsuzlukları da beraberinde getirir. Çiftler kendierini ifade etmez ise karşı taraf onun ne istediğini anlamakta ve sezmekte zorluk çeker.

Eşler arası iletişim sorunları oluşmasının en büyük sebeplerinden biri eşlerin kendilerini zamanında ifade etmek yerine birbirlerine karşı tahammülü kalmayana kadar beklemeleri ve bunun neticesinde farklı hislere kapılıp, anlaşılmamaktan yakınmalarıdır.

İnsan öncelikle ne istediğini ve ne hissettiğini bilmelidir. Kişi kendisini ne kadar iyi tanırsa, davranışlarını ne kadar idrak ederse karşı tarafa da kendini anlatmada ve hissettirmede o kadar başarılı olur. Bastırılan, ertelenen, konuşulmayan sorunlar ile oluşan eşler arası iletişim sorunları ansızın patlamaya sebep olabilir ve bazen evlilikler dönüşü olmayan bir noktaya gider.

Evlilikte sorunlar ertelenmemeli, öncelikle karşılıklı iletişim ile çözülmeli eğer bu mümkün değil ise profesyonel destek alınmalıdır. 

Evlilikte Cinsel Sorunlar

evlilikte cinsel sorunlar

Evlilikte cinsel sorunlar, evlilikte çiftler arasında yaşanan en önemli sorunların başında gelir. Eşler arasındaki cinsel uyumsuzluk ve farklı yaklaşımlar evlilikte cinsel sorunlara sebep olabilir. Cinselliği ikinci planda gören, cinselliğe toplumsal baskılar sebebiyle tabu gözüyle bakan çiftler, evliliklerini kurtarmada genellikle zorluk yaşarlar.

Çiftlerin birbirlerinin ruhlarına dokundukları gibi bedenlerine de dokunmaları, birbirlerine her manada hitap eden bireyler olmaları onları daha uyumlu ve birbirlerine karşı daha anlayışlı bir hale getirir ve evlilikte cinsel isteksizlik olgusunu azaltır.

Aile ve çift terapisi kapsamına giren evlilik sorunları, ayrılık ve boşanma süreçleri, cinsel terapi gibi alanlarda Düş'ün Psikoloji olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemiz www.dusunpsikoloji.com/ üzerinden bizimle irtibata geçiniz.

Kişisel temizliğin eksikliği çiftlerin yaşadığı cinsel sorunlar arasındaki en büyük problemlerden bir tanesidir. Kişi eşini temiz bulmadığı için cinsel isteksizlik hissedebilir. Bu yüzden tarafların diş, vücut gibi kişisel temizliğine özen göstermesi evliliğin devamı adına önemlidir.

Bu hem partnerini iyi hissettirir hem de kişi kendini daha çekici hisseder. Böylece cinsel soğukluk sebeplerinden biri ortadan kalkmış olur. Eşlerden birinin partnerine geçmişte yaşanılanlardan dolayı olumsuz şeyler düşünmesi ve hissetmesi de evlilikteki cinsel hayatı etkiler.

Eşler duygusal sorunlarından dolayı da birbirlerine karşı çekim hissetmeyebilirler. Bu tarz sorunlar da aile terapistlerinden yardım alınarak çözülebilir. Eşlerin farklılıklara açık olmaması, cinsel yaşamda birbirlerinin isteklerine kayıtsız kalmaları cinsel performansı düşürebilir. Eşler birbirlerinin isteklerine açık olmalı, ne istediklerini açıkça ifade etmelidirler. Son olarak çiftlerin biyolojik saatlerinin birbirlerine uymaması da evlilikte cinsel sorunlara sebep olabilir.

Evlilikte Duygusal Sorunlar

Evlilik çok yönlü bir ilişkidir. Çiftler mantıklarının yanında duygusal manada birbirlerine karşı daima beklenti içindedir. Evlilikte duygusal sorunlar tam manasıyla ‘beklenti’ ile başlar. Evlilikte çiftler eşlerinden sevgi, ilgi, güven bekler. Bu beklentilerin karşılanmadığı noktada da ciddi çatışmalar başlar. Kişilerin geçmişten gelen duygusal boşlukları da evlilik içinde ortaya çıkabilir. Taraflar anne-babalarından kalan duygusal travmalarını eşiyle olan ilişkisiyle karıştırabilir. 

Evlilikte çiftler içsel manada kendilerini mutlu ettikleri takdirde, partnerlerini şartlanmadan ziyade; doğal bir şekilde mutlu ederler. İnsanların duygusal zekalarını geliştirmeleri sorunları çözebilmeleriyle doğru orantılıdır. Eşler birbirlerine faydalı olabilmek, sağlıklı iletişim kurabilmek, duygusal manada yetebilmek amacıyla kendilerini geliştirmelidirler.

Yersiz tavırlar göstermek, kendini ifade etmemek, kırıldım diyerek köşeye çekilmekten ziyade duygusal eksiklikleri de ifade etmek evlilikteki duygusal sorunları oldukça aza indirgeyecektir.

Herkesin evlilik yaşantısının dışında da bir yaşantısı mevcuttur. Eşler bunu unutmamalıdır. İnsan bazen görmesi gerekeni görmeyebilir, hayatının belli dönemlerinde ihmalkâr davranabilir. Bütün bu sorunlar; çiftlerin karşılıklı konuşarak, empati yaparak, anlayışlı olarak, kendilerini istedikleri şekilde ifade ederek çözebilecekleri sorunlardır. 

Yaygın evlilik sorunları yaşayan çiftler işin içinden çıkamayacak hale gelmeden çift ve evlilik terapisi almalıdırlar. Duygular insanda derin yaralar açabilir ve derin yaralar evliliği sürdüremez hale getirebilir. Bu yüzden eşler birbirlerini görebilmeli, yeri geldiği zaman da bizim yardım almamız gerekiyor diyerek bir uzmandan yardım almak adına birbirlerini teşvik etmelidir.

Çift ve Evlilik Terapisi ve diğer alanlarda hizmetlerimiz için psikolojik danışmanlık merkezi Düş'ün Psikoloji  ile irtibata geçebilirsiniz.

 

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU