Korona Virüsün İnsan Psikolojisi Üzerine Etkisi

Koronavirüs salgını bir taraftan can almaya ve küresel sağlığı tehdit etmeye devam ediyor, diğer taraftan toplumların psikolojisini olumsuz etkiliyor. Ölümcül etkisi nedeniyle tıbbi yönüne odaklanılan koronavirüs, psikolojik bağlamda kalıcı izler bırakıyor.

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019 tarihinde saptanan, yayılma hızı ve öldürücü etkisiyle adeta dünyayı felç eden yeni tip koronovirüs (Covid-19) toplum psikolojisini de olumsuz etkiliyor.

"Sosyal izolasyon ve sağlıklı psikoloji" mottosuyla bir araya gelen dört sivil toplum kuruluşu, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) toplumun ruh sağlığını olumsuz etkileyen yönüne karşı savaş açtı.

Koronavirüs ile mücadelenin önemli bir ayağı olan psikolojik yönüne, bir "sosyal sorumluluk projesi" olarak katkı sağlamak isteyen Dünya Yaşlılık Derneği, Düşün Eğitim Kültür Derneği, Dünya Markalar Derneği ve Genç Medyacılar Derneğinin başkanları, imzaladığı protokolle Sosyal İzolasyon-Sağlıklı Psikoloji projesini hayata geçirdiler.

Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar, başta belediyeler ve özel işletmeler olarak tüm idarecileri bu proje altında güç birliğine davet etti ve projenin pilot olarak huzur evlerinde başlayacağını duyurdu.

"En sağlıklı çözüm, bireysel ve toplumsal psikolojinin maksimumda tutulma gerekliliğidir"

Düşün Psikoloji Yönetim Kurulu Başkanı Başak Aslan, ücretsiz psikolojik çağrı merkezi kurduklarını açıkladı.

Başak Aslan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Dünyanın hemen hemen her yerinde etkisini artırarak devam eden Covid-19 salgınının en kritik etkisi insan psikolojisine olmuştur. Küreselleşen dünyada alışılagelmiş toplu yaşam döngüsü bir anda yerini sosyal izolasyona bırakmıştır. Bu süreçte en sağlıklı çözüm, bireysel ve toplumsal psikolojinin maksimumda tutulma gerekliliğidir. Ölüm oranının oldukça düşük olduğu bu pandemik felaketin psikolojik açıdan en az hasarla atlatılabilmesi adına Düşün Psikoloji olarak kendi uzmanlık alanımızda üzerimize düşen sorumluluk gereği bütün gücümüzle çalışıyoruz. Bu vesileyle başlattığımız 'Sosyal İzolasyon-Sağlıklı Psikoloji' projesiyle bireysel psikolojinin güçlendirilmesini amaçlamaktayız."

"Birebir online terapilerle her zaman yanınızdayız"

"Her gün artarak devam eden ve toplum hayatını olumsuz etkileyen, koronavirüsün etkileri bireylerde kaygı ve panik hissini arttırabilmektedir." diyen Başak Aslan, "Bu kaygı ve panik hissi kontrol altına alınmadığında psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu sürecin bireyin günlük yaşantısını olumsuz etkilemeden daha sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için uzman desteği önemli olmaktadır. Biz Düşün Psikoloji olarak ücretsiz psikolojik çağrı merkezi, aynı zamanda da birebir online terapilerle her zaman yanınızdayız." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

https://www.google.com.tr/amp/s/www.habernediyor.com/amp/yasam/sosyal-izolasyon-saglikli-psikoloji-h31153.html 

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU