Öfke Kontrolü ve Spor

img

Öfke, doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen doğal, evrensel ve duygusal bir tepkidir.

Öfke Kontrolü Nedir?

Öfke kontrolü, kaliteli bir yaşam sürmeyi amaçlayan bireyler için önem arz eden bir kavramdır. Öfke kontrolündeki temel amaç; öfke duygusunun, şiddete ve saldırganlığa dönüşmeden pozitif bir enerji kaynağına dönüştürülebilmesidir.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü, Öfkeli Adam

Öfke kontrolü, pozitif düşünebilmeyi, yaratıcılığı, güçlü kişiliği ve duygusal zekâyı gerektirir.

Spor, öfke kontrolü sağlamak maksadı ile kullanılan araçlardan biridir. Yapılan psikolojik çalışmalar spor faaliyetlerinin, öfke duygusunun ortaya çıkışını azalttığı, kişilerde bireysel kontrolü artırdığı ve bireylerin problem çözme yeteneğini geliştirdiğini ortaya koymuştur.

Öfke duygusunun kontrol altında tutulmasının, bireylerde odaklanmanın daha kolay sağlanmasına, bilgi işleme kapasitesinin artırılmasına, karar verme ve uygulama süreci ile eylemlerin kontrol altına alınmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Tam bu noktada spor faaliyetlerinin sayılan eylem ve alışkanlıklara katkı sağladığını belirtelim.

Öfke Kontrolü ve Spor

Kontrol altına alınmayan öfke duygusu, bireylerde gerilime sebep olabilir, güven duygusunu zedeleyebilir ve nihai olarakta kişinin kendine dönük algısını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu ve benzeri nedenler ile öfke duygusunun kontrolü, kişinin psikolojik ve fiziksel sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Japonya'da yapılan bir araştırmada, 11 ile 19 yaş aralığında bulunan judo ve karate yapan, yüzen veya hiç bir spor faaliyeti ile aktif ilgilenmeyen gençlerin öfke düzeyleri ölçülmüştür. Araştırmanın neticesinde özellikle karate sporu ile ilgilenen bireylerin öfke kontrolünde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.

Daha önemlisi ise herhangi bir spor branşı ile aktif ilgilenen bireylerin ilgilenmeyen bireylere oranla öfke kontrolü konusunda daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. 

Dolayısı ile spor ve öfke kontrolü alanında ortaya konulan çalışmalar; Sporun öfke kontrolü becerisini artırdığını ve bireylerde kontrollü yaşam alışkanlığını desteklediğini göstermiştir.

Öfke kontrolü tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetlerinden faydalanmak için https://www.dusunpsikoloji.com sayfası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU