Spor Biriken Enerjinin Doğru Aktarımını Sağlar

img

Gündelik yaşamda karşılaştığımız olumsuz olaylara, strese ve yoğun iş temposuna karşı olumsuz duygular,düşünceler geliştirebiliriz. Bu duygu durumları ve düşünceler bizi daha öfkeli, umutsuz hale getirebilir. Hayata karşı karamsar, olumsuz tutumlar, duygular besleyen bireyler olmamıza sebep olabilir.

Günlük yaşamda karşılaştığımız olaylara karşı içimizde oluşturduğumuz olumsuz dürtüleri enerji olarak adlandırabiliriz. Saldırgan bir dürtü, karşılanması istenilen fakat karşılanmayan bir duygunun içte oluşturduğu bir enerji haline gelebilir ve her enerji bir çıkış noktası arar. Bu çıkış noktasını hayatımızı olumsuz şekilde etkileyecek bir yöne de yönlendirebiliriz olumlu şekilde etkileyecek bir yöne de yönlendirebiliriz.

İnsan düşünebilen, algılayabilen ve planlama yapabilen, sebep sonuç ilişkisi kurabilen bir varlıktır. Saldırgan ya da olumsuz enerjinin dışa vurumunu hayatımız için en olumlu hale getirebilecek yöntemlerden biri spordur. Antrenman yapmak içimizdeki enerjiyi dışarı akıtmamıza ve biriken enerjinin olumlu biçimde dışa vurumuyla bizi bir anlamda rahata ulaştıran bir aktivitedir.

Psikanaliz yaklaşımının kurucusu Sigmund Freud her insanın bir savunma mekanizması olduğunu düşünmektedir, bunlardan biri de ‘’ yüceltme’’ olarak adlandırılan savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma psikologlar tarafından; insan için olumlu bir savunma mekanizması olarak düşünülmektedir. Yüceltme savunma mekanizması, toplum tarafından kabul edilmeyen duyguları; toplum tarafından kabul edilebilebilir hale getirmek demektir. Toplum tarafından kabul edilmeyen duygulara, saldırganlık dürtüsü ya da olumsuz çoğu dürtü ve tutumu örnek verebiliriz. Olumsuz olan bu dürtülerin enerjisini hayatımızı yine olumsuz etkileyecek yerlerde boşaltmak yerine olumlu etkisi olan yerlerde boşalttığımızda kazancımız ikiye katlanır. Örneğin enerjiyi spora yönlendirmek ve sporda başarılı olmak için çalışmak, duyguları yapıcı bir şeye yerleştirmeye yardımcı olur. Bu yüzden olumsuz, birikmiş enerjinin boşaltımında en olumlu yöntemlerden biri spor yapmak olarak değerlendirilmektedir.

Eğer siz de yaşamınızda biriken olumsuz enerjilerden arınmak ve kendinize iyi gelecek bir alana yönelmek istiyorsanız, Vamos’un alanında uzman eğitmenleri ile sakin ve sportif bir yaşama ilk adımınızı atabilirsiniz! Sporun yanı sıra kendinizi zihinsel anlamda rahatlatmak ve profesyonel bir rehber eşliğinde iç huzura ulaşmak için de Düş’ün Psikoloji’den destek alabilirsiniz.

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU